Jak zwalczyć problem żylaków?

Żylaki są poważnym problemem zdrowotnym, który powstaje z powodu utrudnionego przepływu krwi z dolnych kończyn. Krew płynie „pod górę”, co umożliwione jest przez małe fałdki wewnętrznej błony naczyń żylnych tzw. zastawki. Obecnie co trzecia kobieta po 45 roku życia i co piąty mężczyzna walczy z problemem nieestetycznych żył.

Jak uchronić się przed żylakami

Dużą role powstawania żylaków są predyspozycje genetyczne oraz minimalna aktywność fizyczna. Co więcej, wraz z wiekiem, dodatkowymi kilogramami, ciążą czy wadami postawy zwiększają się zagrożenie uwypuklenia poskręcanych żył na naszych nogach. Aby zapobiec powstawaniu tym przykrym dolegliwościom, warto podjąć działania ułatwiające odpływu krwi z nóg. Aktywność fizyczna, codzienna gimnastyka i spacery mają znaczący wpływ na polepszenie stanu naszych żył. Unikajmy długotrwałego stania w miejscu lub siedzenia. Warto jest kontrolować przyrost swojej wagi, rzucić palenie i nie nosić zbyt obcisłych ubrań zapobiega powstawaniu żylaków.

Oczywiście, zanim nasze nogi zostaną oszpecone żyłami, nasz organizm wysyła sygnały alarmowe. Są nimi, pojawiające się pajączki na nogach, zbyt częste uczucie zmęczonych, ciężkich nóg, drętwienie, pieczenie czy swędzenie skóry. Takie symptomy powinny skłonić nas do jak najszybciej wizyty u specjalisty.

Lasoterapia

Jest to najnowsza metoda leczenia żylaków. Polega ona na zamknięciu jednej z głównych żył za pomocą energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Zabieg odbywa się w warunkach ambulatoryjnych ze znieczuleniem miejscowym i trwa od 30 do 40 minut. Jeśli problem żylaków nie jest zbyt zaawansowany, jest możliwość zamknięcia żył podczas jednego spotkania. Po skończonej sesji pacjent może udać się do domu, unikając jedynie wysiłku fizycznego przez kilka najbliższych dni. Już po tygodniu żylaki znikają, a ryzyko powikłań jest mniej niż znikome.

Trzeba pamiętać, że problem żylaków może do nas wrócić w każdym momencie. Dlatego tak ważne jest zapobiegać temu problemowi. Skuteczna metoda jest noszenie specjalnych rajstop, podkolanówek czy pończoch dobranych przez specjalistę. Taka bielizna będzie uciskać nogę w odpowiednich miejscach, ułatwiając dopływ krwi przez niedomknięte zastawki. Warto zadbać o komfort naszych nóg poprzez stosowanie specjalnych masaży oraz dobraniu odpowiednich lekarstw.

 

Więcej informacji o laserowej metodzie leczenia żylaków znajdziemy na stronie Kliniki Ambroziak