Rude włosy – dlaczego są tak wyjątkowe?

Kobieta o rudych włosach spoglądająca w dal

Osoby o rudych czuprynach wciąż są dla niektórych widokiem niezwykłym. A posiadanie włosów w jakimś konkretnym, naturalnym kolorze nie jest przecież czymś, na co mamy wpływ. Dlaczego więc mówi się, że rude włosy można albo kochać, albo nienawidzić? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć tematykę związaną z tym kolorem i odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule!

Częstość występowania w populacji

Kobieta o rudych włosach pozująca na siedząco na skale niedaleko morzaSzacuje się, że posiadacze rudych włosów stanowią około 1,5% populacji całego świata. Jest to naprawdę niewielki odsetek, ale to właśnie jest jednym z powodów, dla których lisi kolor jest tak wyjątkowy. Czy częstość ta jest jednakowa we wszystkich rejonach świata? Bynajmniej. Jak się okazuje, najwięcej posiadaczy rudych włosów znaleźć można w północno-zachodniej części Europy, a konkretniej – na wyspach brytyjskich. Tutaj ewidentnie króluje Irlandia, w której fryzury zdobione ogniem nosi prawie 11% populacji. Na drugim miejscu pod tym względem plasuje się Szkocja (nieco ponad 5%), na trzecim – Anglia (około 4%).

W pozostałych regionach świata rude włosy są jeszcze rzadziej spotykane. W Azji i Afryce spotykane są niezwykle rzadko, a na pozostałych kontynentach nosi je około 2-5% ludności. Kolebką tego koloru jest jednak Europa, a jego obecność w innych częściach globu jest skutkiem emigracji.

Predyspozycje genetyczne

Kobieta o rudych włosach pozująca do zdjęcia portretowegoAby móc cieszyć się naturalnie rudym odcieniem włosów, niezbędne jest posiadanie w swoim DNA dwóch recesywnych alleli genu MC1R. Gen ten koduje białko receptorowe na powierzchni komórek, którego zadaniem jest regulacja produkcji określonego typu melaniny – barwnika naszej skóry i włosów.

Skutkiem aktywacji tego genu (a więc posiadanie 1 lub 2 alleli dominujących) jest produkcja ciemnej eumelaniny, która sprawia, że włosy mają ciemny odcień. W przypadku, gdy MC1R zostaje nieaktywny (gdy wylosujemy wspomniane już 2 allele recesywne), komórka produkuje feomelaninę o żółto-czerwonym kolorze.

Urodzić się z rudym kolorem włosów nie jest więc wcale tak łatwo!

Inne konsekwencje rudych włosów

Osoby, które mają włosy w opisywanym w tym artykule kolorze, wyróżniają się także jasną karnacją. Jest to podyktowane czynnikami genetycznymi, o których pisaliśmy wyżej. Odcień skóry – wbrew pozorom – nie jest bez znaczenia dla zdrowia. Im jaśniejsza skóra, tym stanowi ona słabsze zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, a stąd – osoby o rudych włosach są bardziej narażone na nowotwory skóry.

Rude jest piękne

Rude włosy wielu z nas kojarzy z charakterystyczną urodą, a jak mawiają niektórzy: można je albo kochać, albo nienawidzić. Dostarczają one kapitalnych wrażeń wizualnych, ale są także wyjątkowe pod innymi względami – zwłaszcza biologicznymi.