W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na urodę?

Kobieta ćwicząca na macie na siłowni

Od zarania dziejów mówi się, że sport to zdrowie. Ma on pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego życia i sporo z nas nie wyobraża sobie dnia bez większej lub mniejszej odrobiny ruchu. Czy aktywność fizyczna może mieć pozytywny wpływ także na urodę, a jeśli tak, to w jaki sposób? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Zgrabna sylwetka

Plecy kobiety ćwiczącej przysiady

To, że sport pomaga w zdobyciu upragnionej sylwetki, nie jest żadnym zaskoczeniem. Regularna aktywność fizyczna wraz z odpowiednią dietą pozwala zachować niski poziom tkanki tłuszczowej lub skutecznie go obniżyć. Utrata zbędnego – lub zalegającego – tłuszczu jest dla wielu kobiet kluczowym czynnikiem, który wpływa na samoocenę i dostrzeganie własnej urody.

Nie można także zapomnieć o tym, że jest to jedyny sposób na uzyskanie jędrnego ciała, świadczącego o zdrowiu i urodzie. Czy treningi sprawią, że będziesz wyglądała jak kulturysta? Bynajmniej! O to nie musisz się obawiać. Wypracowanie takiej sylwetki jest w przypadku kobiet właściwie niemożliwe. Teoretycznie podobny efekt można by osiągnąć przy stałym przyjmowaniu sterydów, odpowiedniej podaży białka i naprawdę ciężkich treningach. W praktyce jednak jest to znacznie trudniejsze niż się wydaje, więc nie musisz się obawiać, że utracisz swą kobiecość, nawet ćwicząc na siłowni.

Hormony i poziom glukozy w normie

Uprawianie sportu jest też czymś, co pomaga regulować stężenie wielu ważnych hormonów, a w tym chociażby kortyzolu, dopaminy i insuliny. Kortyzol, nazywany też hormonem stresu, produkowany w nadmiernych ilościach negatywnie wpływa na cerę, powodując pojawianie się wyprysków, zaskórników czy trądziku. Chociaż wysiłek fizyczny powoduje wzrost poziomu tego hormonu w trakcie treningu, to z szerszej perspektywy czasu – pozwala go obniżyć. Podczas ćwiczeń dochodzi także do produkcji dopaminy, która odpowiada za uczucie przyjemności, i może zmniejszać ryzyko depresji.

Kobieta biegnąca w lesie, trzymająca w ręce telefon

Insulina odpowiada natomiast za obniżanie stężenia glukozy we krwi, czego efektem może być – podobnie jak w przypadku kortyzolu – mniejsze natężenie zmian skórnych.

Pewność siebie

Budując swoją wymarzoną sylwetkę, czy poprzez sport pozytywnie wpływając na poziom hormonów, kreujesz także pewność siebie. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że jest to bardzo istotna cecha, która sprawia, że czujemy się i stajemy atrakcyjniejsze.

Więcej ruchu – więcej zdrowych nawyków

Jak podają statystyki, kiedy regularnie uprawiamy sport, częściej dokonujemy też zdrowszych wyborów w życiu codziennym. Może się to objawiać zmianą diety, która ma przecież niewątpliwy wpływ na naszą urodę, czy bardziej świadomymi wyborami, np. podczas zakupu kosmetyków.

Podsumowanie

Ćwiczenia fizyczne jednoznacznie pozytywnie wpływają na naszą urodę, dlatego naprawdę warto włączyć je do swojego życia.